SİTEMİZDEN FAYDALANMAK İÇİN LÜTFEN ÜYE OLUN

2010 ÖSS SİSTEMİ

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek

2010 ÖSS SİSTEMİ

Mesaj tarafından oo7 raul Bir Cuma Mart 06, 2009 12:33 am

Yükseköğretim Kurulunun 29 Ocak 2009 tarihli toplantısında, 2010 yılından itibaren uygulanmak üzere Yükseköğretime geçişte, Türk vatandaşlarının tabi tutulduğu sınav sistemi ile ilgili olarak aşağıdaki karar alınmıştır:

Ortaöğretimden yükseköğretime geçişte iki aşamalı sınav yapılır: YGS ve LYS

1- YGS: Birinci aşaması “Yükseköğretime Geçiş Sınavı-YGS” olarak adlandırılan ortak ve tek bir sınavdır.

Birinci aşama sınavı YGS: orta öğretimi başarı ile tamamlayan ve yüksek öğrenim görmek isteyen kişilerin tabi tutulacağı, yüksek öğretime geçiş için yeterliği ölçen bir sınavdır. Bu sınav, adayların,

a) Açık öğretim programları ile örgün ön lisans programlarına yerleştirilmesinde esas alınacak olan başarı puanını,
b) Lisans programlarına yerleştirilebilmesi için yapılacak “Lisans Yerleştirme Sınavları”na girebilmeleri için aranan asgari başarı puanını, belirler. Birinci aşamadaki YGS sınavında sorulacak sorular; orta öğretimde okutulan ortak derslerin yükseköğretim açısından temel ve belirleyici olanlarından soru sorulur. Yani şu an uygulanan ÖSS sisteminin 1. bölüm sorularından ve konularında oluşacak. Sınavın Nisan ayında yapılması beklenmektedir. Sorulacak soru sayıları belli değildir. Bu sınav 4 testten oluşur. Bunlar:

1) Türkçe (Dil ve anlatım),
2) Temel Matematik,
3) Sosyal Bilimler,
4) Fen Bilimleri

ÖNEMLİ: Birinci aşama sınavında belirlenecek olan baraj puanı geçemeyenler 2. aşama sınavlarına (LYS) giremeyecektir.

2- LYS: İkinci aşaması ise “Lisans Yerleştirme Sınavları-LYS” olarak adlandırılan bu sınav açık öğretim dışındaki örgün lisans programlarına yerleştirmede esas alınacak başarı puanını belirleyen sınavlardır. Bu sınavlarda sorulacak sorular şu an uygulanan ÖSS sisteminin 2. bölüm sorularından oluşacaktır. Sorulacak soru sayıları açıklanmamıştır. Ama 30 sorudan fazla uygulanacağı kesindir. Sınavlar Haziran ayının son 2 hafta sonunda 5 güne dağılarak yapılacaktır.

Bu sınav 5 sınavdan oluşmaktadır. Bunlar:

1) Matematik, Geometri Sınavı (LYS 1),
2) Fen Bilimleri (Fizik, Kimya, Biyoloji) Sınavı (LYS 2),
3) Türk Dili ve Edebiyatı, Coğrafya 1 Sınavı (LYS 3),
4) Sosyal Bilimler (Tarih, Coğrafya 2, Felsefe grubu) Sınavı (LYS 4),
5) Yabancı Dil Sınavı (LYS 5),

PUAN HESAPLAMALARI NASIL OLACAKTIR?

“Lisansa Yerleştirme Sınavları”nda alınan puanlar 4 grupta hesaplanacaktır. Bunlar:

1) Matematik-Fen (MF),
2) Türkçe-Matematik (TM),
3) Türkçe-Sosyal (TS),
4) Yabancı Dil (YD),

1) Matematik-Fen (MF) grubu puan için, Matematik, Geometri Sınavı (LYS 1) ve Fen Bilimleri (Fizik, Kimya, Biyoloji) Sınavına (LYS 2)
2) Türkçe-Matematik (TM) grubu puan için, Matematik, Geometri Sınavı (LYS 1) ve Türk Dili ve Edebiyatı, Coğrafya 1 Sınavına (LYS 3),
3. Türkçe-Sosyal (TS) grubu puan için, Türk Dili ve Edebiyatı, Coğrafya 1 Sınavı (LYS 3) ve Sosyal Bilimler (Tarih, Coğrafya 2, Felsefe grubu) Sınavına (LYS 4),
4) Yabancı Dil (YD) puanı için, sadece Yabancı Dil Sınavına (LYS 5), girilmesi şarttır.

ÖNEMLİ: Ayrıca bu puan türlerinin hesaplanmasında YGS (Yükseköğretime Geçiş Sınavı) deki Temel Matematik ve Türkçe testleri belli bir oranda dikkate alınır. Yani 1. Aşama sınavında (YGS) yer alan Fen ve Sosyal testlerinin 2. aşama sınavlarına (LYS) katkısı hiç yok.

ÖNEMLİ2: Bu puan türlerinin her birinde; ayrıca MF1, MF2, MF3 veya TM1, TM2, TM3 veya TS1, TS2, TS3 veya YD1, YD2, YD3 gibi tasnifler oluşturulabilir.

KATSAYILARLA VE OÖBP İLGİLİ DEĞİŞİKLİKLERE NE OLDU?

Bu konuda net bir açıklama yoktur. Fakat düşünülen şey dileyenin dilediği bölümü tercih etmesine imkan vermektir. Yani Alan dışı diye bir tabir artık olmayacaktır. Bir Sözel öğrencisi HUKUKU, Bir meslek lisesi Makine Mühendisliği OÖBP (Ortaöğretim Başarı Puan) kırılmadan seçebilecektir.

YÖK OÖBP getirdiği katkıyı düşürmek istiyor. Şu an uygulanan sistemde OÖBP puan'ın %21 oranında katkı sağlamaktadır. YÖK bu katkıyı iyice aşağı çekmek istemektedir.
oo7 raul

Kullanıcı profilini gör http://www.arslan.5forum.biz

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön

- Similar topics