SİTEMİZDEN FAYDALANMAK İÇİN LÜTFEN ÜYE OLUN

Davos Depremi, İlk Şoklar ve Artçılar Kaosu!.. (3)

:: GENEL :: HABERLER

Davos Depremi, İlk Şoklar ve Artçılar Kaosu!.. (3)

Mesaj tarafından ali Bir C.tesi Mart 21, 2009 2:47 am

Hatırlanacağı üzere, Davos'ta yapılan "Dünya Ekonomik Forumu" kapsamında düzenlenen "Gazze Paneli"nde, daha önceden de ifâde ettiğim gibi, İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'in yalan, iftira, çarpıtma ve hakâret dolu konuşmasının ve panel yöneticisi The Washington Post'un yazarı David R. Ignatius'un ibretlik tutumunun tetiklediği Davos depremi, tüm dünyayı etkilemiş, medya ordusu, siyâsî, diplomatik ve ekonomik çevreler ve de dünya kamuoyu, misli görülmemiş bu siyâsî depreme odaklanmıştı. Yüce Türk Milleti bir başka odaklandı bu siyâsî olaya… Odaklanmalıydı da… Çünkü, İsrail'in, işgâl ettiği Filistin topraklarında yaptığı katliamların sancısını esasen yüreğinde duymaktaydı azîz milletimiz… Bağlantıları ve gerçek hedefi sâdece Filistin'le sınırlı olmayan bu vahşetin, bu coğrafyada, her şartta, her zaman ve her zeminde bizi ilgilendirmesi, dünümüzün, günümüzün ve geleceğimizin omuzlarımıza yüklediği, tarihî, coğrafî ve mânevî atmosferin tabiatı gereğiydi… Başları sırmalı Arap liderlerini (!) sancı boyutunda ilgilendirmese de!.. Demokrasi ve insan hakları havârileri akşamdan arâzi olsa da… Dış dünyaya kapalı, açık hapishane hâline getirilen Gazze'de 22 gün boyunca tüm dünyanın utanmadan seyrettiği misket bombardımanı ne adına idi?.. Katledilenlerin 450 kadarı günahsız yavru!.. Bu yavruların, petrole bulanmış hâliyle dünyayı ayağa kaldıran tek karabatak yavrusu kadar değeri yok mudur acaba insanlığın vicdanında?..
Değerli dostlarım, "acaba"sı fazla aslında bu soru cümlesinin… Baksanıza, Türkiye Cumhuriyeti'nin Başbakanı'nın Gazze Paneli'nde İsrail Cumhurbaşkanı'na, yöneticiye ve alkış tutan konu mankeni görünümlü katılımcı gürûha verdiği haklı ve onurlu cevabı, emilen kanımızla palazlanan bizdeki tekelci medyanın hortumcuğuna midesinden bağlı bir kısım kart yorumcular, gözlerinin akını Konya Ovası'na çevirircesine "ayıp" diye duyurdular zerre kadar utanmadan… Monşer ruhlu eski ve yeni bazı kişi ve kurumların bunlardan geri kalır yönünün bulunmadığını da yaşadık bu olay sonrasında artçılar bâbından… Efendim, diplomatik üslûp bu değilmiş… Amerika, Avrupa ve İsrail cenâhı ne deyip ne düşünecekmiş… Takınılan tavrın faturası olurmuş!.. Üzülerek, kahrolarak yaşadık bu özsüz ve ruhsuz duruşları… Bizim ne düşünüp, ne yapacağımızdan ziyâde, beli kamalı, eli sopalı ve dili küfürlülerin ne düşünüp ne edecekleri perdesi çekilmek istenmekte gözlerimize… Mil çeker gibi!.. Görmeyin, duymayın, düşünmeyin; yâni kendinizi inkâr edin, açık açık… Ne doğuya gidin, ne güneye... Gitseniz de kafanızı dikebildiğiniz kadar dikip boynunuzun arkasına çivileyin… Aman ha, Batı'ya, hep Batı'ya ve soluklanmadan Batı'ya koşun… Omuzlar düşük, baş öne eğik… Süklüm püklüm… Batı'nın bâtılından hikmetsiz himmet bekleyerek… Kabul edilmeseniz, merdivenlerden dönseniz de dönüp dolaşıp yine Batı'ya koşun… Sığır çobanlarının siparişlerini Batı boyalı ajandanıza ayaküstü türünden sıralamakla ünlenin!.. İşte bizim iflâhımızı söken esas sancımız bu… Çünkü biz, bütün faturaları, bu kafaların yüzünden ödedik bugüne kadar!..
Sevgili okuyucularım; bir Türk çocuğu, bir Müslüman evlâdı, dahası milletinin istiklâline, istikbâline ve de hak ve adâlet temelli gerçek dünya barışına gönülden sevdalı bir eğitimci olarak Davos'ta görüşülen konular da, bu süreçte düzenlenen Gazze Paneli de, doğrusu benim uzağımda değil… Elbet de bu ve benzer hususlar canım Türkiye'mi, içinde yaşadığımız bölgeyi ve tüm dünyayı ilgilendirmektedir. İnsanlık, dünya gemisi olarak da adlandırılabilecek tek yıldız üzerinde… Evreni dolduran sayısız yıldızdan biri… Ve yıldızlar kayar!.. Ne ilgisi mi var yazı başlığı ile?.. Bakalım:
Ben, çiftçi bir ailenin çocuğuyum. 27 yaşına gelinceye dek, yâni sevgili babam Hakk'ın rahmetine kavuşuncaya kadar, toprakla iç içe oldum. Gündüzün geceyle kesiştiği anlarda, arâziden eve dönerken zaman zaman başımı olabildiğince geriye yaslayıp yıldızları seyre dalar, onca yıldızı saymaya koyulurdum erken yaşlarımda… Arada bir, yıldızlardan birinin, yerinden koparak diğer yıldızlar arasında süzüle süzüle ve gittikçe silikleşerek hızla karanlığa gömülmesine bizzat şâhit olurdum. Bu esaslı olayın, Evren'i kapsayan nîzâmî bir yaratılışın sınırları ve Yaradan'ın sırları dâhilinde cereyân etmekte olduğunu, idrâk sınırımın gerekli noktaya ulaştığı zaman diliminde akıl edebildim!.. Ve bir şeyi daha… Sadece gökyüzünde değil, yeryüzünde de kaymaların olduğunu!.. Hem de tarihin çöplüğüne sıralanmak üzere… Boşuna mı demişler "Zulümle âbât olanın, encâmı berbat olur" diye. Sermâyesi zulüm olan günümüz dünyasında hüküm süren zorakî parıltıların, tarihin karanlığına gömülme ânına şimdiden kafa yormak gerek olabildiğince…
Değerli okuyucularım, son söz olarak diyeceğim o ki; Gazze ve benzer konulardaki asîl duruşumuz aslâ sulandırılmamalı... Sayın Cumhurbaşkanımız ve tüm mazlûmların yanmış yüreklerine su serpen Başbakanımız, başta olmak üzere, iktidar ve muhalefeti oluşturan siyâset kurumlarımız, diplomasi ağımız, iş ve üretim dünyası, tüm medya kuruluşları, kanaat önderleri ve yüce milletimizin yediden yetmişe her ferdi, tarihî tavrı ve şerefli varlığı ile örtüşen bu asil duruşu, bütün zamanlarda devam ettirmelidir. Bilelim ki Davos'taki onurlu tavrımızdan dünya alacağı mesajı aldı… Bu mesajın satır aralarına limon sıkmak, kir ve pas ekmek, ancak kayıplar dosyamızı kabartır… Bu çok hayâtî husus, hiç, ama hiç unutulmaya!..
Not: Şubat ayı içine bu fâni ömrümün en özellerinden bâzıları sıralanmıştır. 5 şubat, rahmetli kayınpederimin vefâtı. 8 şubat, ömrümün tüm zamanlarının kahramanı canım babacığımın vefâtı. 22 şubat, sevgili eşimin doğum günü. 25 şubat, bağrında doğup büyümekten onur duyduğum Erzurum-İspir'in düşman işgâlinden kurtuluşu. 28 şubat, Allah'a (c.c.) kul olmanın idrâki içinde, yüce Türk Milleti'ne hizmet etmeyi şeref bilen bendeniz Necati Cerrah'ın doğum günü. Tüm geçmişimizi ve vatan müdafaasında canlarını fedâ eden azîz şehitlerimizi rahmet, kahraman gâzilerimizi ve ülkeme hizmet eden herkesi minnetle anıyorum.

ali

Kullanıcı profilini gör

:: GENEL :: HABERLER